Olejek migdałowy wytwarzany jest z owoców drzewa nazywanego migdałowcem pospolitym. Wyróżnia się dwie odmiany: słodką i gorzką. Pestki migdałów słodkich zawierają od 14% do 16% tłuszczów, a jądra tych owoców od 46% do 50%. Natomiast gorzkie migdały zawierają odpowiednio od 12% do 14% i od 55% do 60% tłuszczu. Ponadto owoce te bogate są w białka, węglowodany, błonnik, minerały i witaminy. Migdały słodkie można spożywać na surowo, stanowią także dodatek do wypieków, czekolad, lodów i marcepana. Gorzkie migdały zaś stosuje się do aromatyzowania wyrobów cukierniczych.
Z migdałów, zarówno tych słodkich, jak i gorzkich, pozyskiwany jest także olejek migdałowy. Warto pamiętać, że olej z migdałów gorzkich powinien być tłoczony w temperaturze niższej niż 30°C. Dlaczego? Ponieważ owoce migdałowca zawierają toksyczną substancję, która w podanej wyżej temperaturze nie przedostaje się do olejku, lecz zostaje poddana rektyfikacji. Produkt zalicza się do grupy olejów półschnących lub schnących. Ma gęstą konsystencję, jasnożółty kolor i łagodny smak. Słabo rozpuszcza się w wodzie i alkoholach; uważany jest za olej mało stabilny. Zawiera jednak bardzo dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).
Olejek migdałowy bardzo często stanowi składnik kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych. Wykazuje silne właściwości natłuszczające i regenerujące. Wzmacnia lipidową barierę ochronną naskórka, spaja połączenia międzykomórkowe, odbudowuje uszkodzoną skórę. Ze względu na zawartość dużej dawki witaminy E, która nazywana jest witaminą młodości, olejek migdałowy opóźnia procesy starzeniowe, wygładza zmarszczki, ujędrnia i rozjaśnia przebarwienia. Wyrównuje drobne linie wokół oczu, ujednolica koloryt cery i poprawia ogólną kondycję skóry. Zabezpiecza przed promieniowaniem słonecznym, skrajnymi temperaturami i zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Łagodzi podrażnienia, koi stany zapalne skóry, pomaga w walce z trądzikiem i innymi dermatologicznymi chorobami skóry twarzy lub ciała.
Olejek migdałowy również znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Bywa stosowany w trakcie leczenia łupieżu, łuszczycy i egzemy. Poradzi sobie zarówno z nadmierną suchością pasemek, jak i nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Regeneruje uszkodzone końce pasemek, odbudowuje zniszczone zabiegami fryzjerskimi włosy, wzmacnia mieszki i cebulki włosowe. Poza tym, olejek migdałowy wygładza, nabłyszcza i ujarzmia kosmyki. Ułatwia rozczesywanie i pomaga w suszeniu włosów. Chroni przed działaniem niektórych substancji obecnych w produktach myjących, np. SLS zawartych w szamponach, amoniaku – w farbach, olejków mineralnych – w odżywkach. Przed aplikacją olejek migdałowy należy ogrzać w dłoniach. Potem nakłada się go na końcówki, całe włosy lub skórę głowy. Dla wzmocnienia efektu produktu na głowę można założyć foliowy czepek lub ręcznik. Po upływie około 15 minut kosmetyk zmywa się delikatnym szamponem.